BIP - Biuletyn Informacji Publicznej
 
Uchwały Rady Miejskiej V kadencji (2006-2010)
Ustalenie Regulaminu przyznawania pomocy materialnej o charakterze socjalnym dla uczniów zamieszkałycna terenie g. Radomyśl Wlk.
Uchwała Nr IV/29/07
Rady Miejskiej w Radomyślu Wielkim
z dnia 23 lutego 2007 r.
 
 
w sprawie: ustalenia Regulaminu przyznawania pomocy materialnej o charakterze socjalnym dla uczniów zamieszkałych na terenie Gminy Radomyśl Wielki.
 
 
 Na podstawie art. 90 f ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 z późn. zm.) Rada Miejska w Radomyślu Wielkim uchwala, co następuje:
 
§ 1.
Ustala się Regulamin przyznawania pomocy materialnej o charakterze socjalnym dla uczniów zamieszkałych na terenie Gminy Radomyśl Wielki w następującym brzmieniu:
 
 
Rozdział I
Postanowienia wstępne.
Ilekroć w regulaminie jest mowa o:
1)      ustawie - należy rozumieć przez to ustawę z dnia 7 września 1991 roku o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 z późn. zm.),
2)      szkole – należy rozumieć przez to szkoły publiczne i niepubliczne o uprawnieniach szkół publicznych dla młodzieży i dorosłych oraz szkoły niepubliczne nie posiadające uprawnień szkół publicznych,
3)      kolegiach – należy rozumieć przez to publiczne kolegia nauczycielskie, nauczycielskie kolegia języków obcych i kolegia pracowników służb społecznych,
4)      ośrodkach - należy rozumieć przez to publiczne i niepubliczne ośrodki umożliwiające dzieciom i młodzieży, o których mowa w art.16 ust. 7 ustawy, a także dzieciom i młodzieży upośledzonym umysłowo ze sprzężonymi niepełnosprawnościami realizację obowiązku szkolnego lub nauki,
5)      uczniu – należy rozumieć przez to także słuchaczy kolegiów i wychowanków ośrodków zamieszkałych na terenie Gminy Radomyśl Wielki,
6)      dyrektorze - należy rozumieć przez to dyrektora szkoły a także dyrektora kolegium i ośrodka do którego uczęszcza uczeń,
7)      podmiocie uprawnionym do składania wniosków o przyznanie pomocy materialnej - należy rozumieć przez to odpowiednio rodziców ucznia, pełnoletniego ucznia lub dyrektora,
8)      kwota bazowa - należy rozumieć przez to kwotę o której mowa w art. 6 ust. 2 pkt.2 ustawy z dnia 28 listopada 2003 roku o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. Nr 228, poz. 2255 z póź. zm.), która jest podstawą do obliczania miesięcznej wysokości stypendium,
9)      maksymalnym miesięcznym stypendium szkolnym - należy rozumieć przez to 200% kwoty, o której mowa w art. 6 ust. 2 pkt.2 ustawy z dnia 28 listopada 2003 roku o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. Nr 228, poz. 2255 z póź. zm.)
10) minimalnym miesięcznym stypendium szkolnym - należy rozumieć przez to 80 % kwoty, o której mowa w art. 6 ust. 2 pkt. 2 ustawy z dnia 28 listopada 2003 roku o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. Nr 228, poz. 2255 z późn. zm.)
11)  dochodzie uprawniającym do przyznania stypendium szkolnego - należy rozumieć przez to kwotę, o której mowa w art. 8 ust.1 pkt. 2 ustawy z dnia 12 marca 2004 roku o pomocy społecznej (Dz. U. Nr 64, poz. 593 z późn. zm.),
12)  innych okolicznościach - należy rozumieć przez to występujące w rodzinie bezrobocie, niepełnosprawność, ciężka lub długotrwała choroba, wielodzietność, brak umiejętności wypełniania funkcji opiekuńczo – wychowawczych, alkoholizm lub narkomania, niepełność rodziny,
13)  wnioskodawcy - należy rozumieć przez to podmiot uprawniony do składania wniosku o przyznanie pomocy materialnej, który złożył wniosek,
14)  zdarzeniu losowym - należy rozumieć przez to nagłe wystąpienie innych okoliczności, które powodują trudna sytuację materialną oraz klęski żywiołowe,
15)  maksymalnej jednorazowej kwocie zasiłku szkolnego - należy rozumieć przez to pięciokrotność kwoty, o której mowa w art. 6 ust. 2 pkt. 2 ustawy z dnia 28 listopada 2003 roku o świadczeniach rodzinnych, (Dz. U. Nr 228, poz. 2255   z późn. zm.)
16)  stypendyście - należy rozumieć przez to ucznia, któremu przyznano stypendium szkolne lub zasiłek szkolny,
17)  rodzinie – należy rozumieć przez to osoby spokrewnione lub niespokrewnione pozostające w faktycznym związku, wspólnie zamieszkujące i gospodarujące.
 
Rozdział II
Sposób ustalania wysokości stypendium szkolnego w zależności od sytuacji materialnej uczniów i ich rodzin oraz innych okoliczności.
 
1.1     Stypendium szkolne nie może być niższe miesięcznie niż 80% kwoty, o której mowa w art. 6 ust. 2 pkt. 2 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. z 2003 r. Nr 228, poz. 2255 z p. zm.) i nie może przekraczać miesięcznie 200% kwoty, o której mowa w art. 6 ust. 2 pkt. 2 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych.
1.2     Uczeń, który otrzymuje inne stypendium o charakterze socjalnym ze środków publicznych, może otrzymywać stypendium szkolne w wysokości, która łącznie z innym stypendium o charakterze socjalnym ze środków publicznych nie przekracza dwudziestokrotności kwoty, o której mowa w art. 6 ust. 2 pkt. 2 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych, a w przypadku słuchaczy kolegiów nauczycielskich, nauczycielskich kolegiów języków obcych i kolegiów pracowników służb społecznych – osiemnastokrotności kwoty, o której mowa w art. 6 ust. 2 pkt. 2 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych.
 
Rozdział III
Formy w jakich udziela się stypendium szkolne w zależności od potrzeb uczniów zamieszkałych na terenie Gminy.
 
1.       Stypendium szkolne przyznawane jest w formie lub formach pożądanych przez wnioskodawcę, po uwzględnieniu opinii dyrektora, o której mowa w art. 90 n ust. 2 pkt. 1 ustawy.
2.       Stypendium szkolne przyznawane jest w formie całkowitego lub częściowego pokrycia kosztów udziału w zajęciach edukacyjnych wykraczających poza zajęcia realizowane w szkole w ramach planu nauczania, może dotyczyć zajęć pozalekcyjnych i pozaszkolnych, w tym wyrównawczych o charakterze informatycznym, technicznym, przedmiotowym, artystycznym, sportowym lub turystyczno – krajoznawczym organizowanych przez szkoły i placówki oświatowe oraz inne placówki, które prowadzą działalność statutową w tym zakresie.
3.       Stypendium szkolne przyznane w formie pomocy rzeczowej o charakterze edukacyjnym może dotyczyć w szczególności całkowitego lub częściowego pokrycia kosztów zakupu podręczników, oraz innych przedmiotów związanych z procesem edukacyjnym.
 
4.       Stypendium szkolne przyznane w formie całkowitego lub częściowego pokrycia kosztów związanych z pobieraniem nauki w szkołach ponadgimnazjalnych i kolegiach poza miejscem zamieszkania może dotyczyć kosztów zakwaterowania w internacie, bursie lub stancji, kosztów zakupu posiłków, kosztów dojazdów do szkół środkami komunikacji zbiorowej.
5.       Stypendium szkolne w formie świadczenia pieniężnego może być przyznane wyłącznie w sytuacji, kiedy przyznanie stypendium szkolnego w formach określonych w pkt. 2 - 4 nie jest możliwe lub nie jest celowe.
6.       Stypendium szkolne może być udzielone w jednej lub kilku formach równocześnie.
 
Rozdział IV
Tryb i sposób udzielania stypendium szkolnego.
1.1. Stypendium szkolne przyznaje się na wniosek złożony przez:
a)       rodziców ucznia,
b)      pełnoletniego ucznia,
c)       dyrektora lub z urzędu.
1.2. Niezbędnym warunkiem przyznania stypendium jest opinia dyrektora, którą poprzedza wnikliwa analiza sytuacji rodzinnej ucznia.
1.3. Wniosek, o którym mowa w pkt. 1.1 składa się w sekretariacie szkoły w terminie do dnia 15 września danego roku szkolnego, a w przypadku słuchaczy kolegiów – do dnia 15 października danego roku szkolnego.
1.4. W przypadku, gdy uczeń uczęszcza do szkoły poza miejscem zamieszkania wnioski należy składać w Gminnym Zespole Ekonomiczno – Administracyjnym Szkół w Radomyślu Wielkim w terminie, o którym mowa pkt. 1. 3.
1.5 W uzasadnionych przypadkach wniosek może być złożony po upływie terminu, o którym mowa w pkt. 1.3.
1.6. Wniosek o przyznanie pomocy materialnej o charakterze socjalnym zawierać powinien w szczególności:
a)       imię i nazwisko ucznia i jego rodziców,
b)      miejsce zamieszkania ucznia,
c)       dane uzasadniające przyznanie pomocy materialnej, w tym zaświadczenie   o wysokości dochodów lub zaświadczenie o korzystaniu ze świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej,
d)      pożądaną formę świadczenia pomocy materialnej inną niż forma pieniężna.
 
2.1.Burmistrz Radomyśla Wielkiego określa wzór wniosku, o którym mowa w pkt.1.6.
2.2.Stypendium szkolne przyznaje Burmistrz Radomyśla Wielkiego, w formie decyzji administracyjnej.
2.3.W decyzji administracyjnej określa się wysokość stypendium szkolnego, jego formy oraz okres, na który stypendium jest przyznawane, a także pouczenie o obowiązku poinformowania Burmistrza Radomyśla Wielkiego o ustaniu przyczyn stanowiących podstawę przyznania stypendium szkolnego.
 
3.   Stypendium przyznaje się na okres nie dłuższy niż od września do czerwca w danym roku szkolnym, a w przypadku słuchaczy kolegiów na okres nie dłuższy niż od października do czerwca w danym roku szkolnym.
                                                         
4.1.Podstawą realizacji stypendium przyznanego w formach, o których mowa w pkt. 2 - 4 rozdziału III regulaminu jest przedłożenie faktur VAT, rachunków lub innych dowodów poniesionych kosztóww terminach, o których mowa w p. 4.3.
 
 
4.2 Przedkładane do rozliczenia faktury nie mogą być wystawione wcześniej niż na 6 miesięcy przed określonym terminem rozliczenia.
4.3.Terminy realizacji stypendium szkolnego są zależne od terminu otrzymania środków na ten cel z budżetu państwa, nie później jednak niż:
a)     do 31 grudnia danego roku szkolnego za okres od 1 września do 31 grudnia,
b)     do 10 lipca danego roku szkolnego za okres od 1 stycznia do 30 czerwca.
Dopuszcza się jednorazową płatność stypendium do wysokości sumy miesięcznych kwot stypendium danego roku szkolnego.
4.4 Koszty wyszczególnione w dokumentach, o których mowa w pkt. 4.1, zostaną sfinansowane, jeżeli spełnią poniższe warunki:
a) dotyczą okresu, na jaki przyznane jest stypendium,
b) są zgodne z formami określonymi w decyzji, o której mowa w pkt. 2.2 rozdziału IV regulaminu,
c) ceny przyjęte w dokumentach, o których mowa w pkt. 4.1 są racjonalne, wiarygodne i nie odbiegają od cen obowiązujących na rynku.
4.5 Maksymalna wysokość kosztów, o których mowa w pkt. 4.4, która może być sfinansowana poprzez stypendium szkolne jest określona w decyzji, o której mowa w pkt. 2.2 rozdziału IV regulaminu.
 
5. Stypendium szkolne przyznane w formie świadczenia pieniężnego wypłaca się w terminach, o których mowa w pkt. 4.3.
 
6.1 Stypendium szkolne wstrzymuje się lub cofa w przypadku ustania przyczyn, które stanowiły podstawę przyznania stypendium szkolnego.
6.2 Rodzice ucznia, pełnoletni uczeń lub dyrektor szkoły są obowiązani niezwłocznie powiadomić Burmistrza Radomyśla Wielkiego o ustaniu przyczyn, które stanowiły podstawę przyznania stypendium szkolnego.
 6.3 Należności z tytułu nienależnie pobranego stypendium szkolnego podlegają ściągnięciu w trybie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji.
 
Rozdział V
Tryb i sposób udzielania zasiłku szkolnego.
1. Zasiłek szkolny przyznaje się na wniosek złożony przez uprawnionych do składania wniosków w terminie nie dłuższym niż dwa miesiące od wystąpienia zdarzenia losowego powodującego trudną sytuację materialną.
 
2.1 Zasiłek szkolny przyznaje Burmistrz Radomyśla Wielkiego w formie decyzji administracyjnej.
2.2 W decyzji administracyjnej określa się wysokość zasiłku szkolnego i jego formy.
 
3.1 Przyznanie i wysokość zasiłku szkolnego jest zależne od sytuacji rodzinnej ucznia i rozmiaru zdarzenia losowego.
3.2 Zasiłek szkolny może być przyznany raz lub kilka razy w roku niezależnie od otrzymywanego stypendium szkolnego.
 
4.1 Zasiłek szkolny przyznany w formie świadczenia pieniężnego na pokrycie wydatków związanych z procesem edukacyjnym lub w formie pomocy rzeczowej, wypłaca się jednorazowo w terminie do 21 dni od dnia wydania decyzji.
4.2 Warunkiem realizacji zasiłku szkolnego przyznanego w formie rzeczowej, jest przedłożenie w terminie, o którym mowa w pkt.1 faktur VAT, rachunków lub innych dokumentów potwierdzających wydatki do sfinansowania.
4.3 Zapisy Rozdziału IV pkt. 4.3 i pkt.4.4 stosuje się odpowiednio.  
Rozdział VI
Przepisy przejściowe i końcowe.
1.       W sprawach nie objętych niniejszym Regulaminem zastosowanie mają przepisy ustawy z dnia 7 września 1991 roku o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 z późn. zm.).
2.       Wysokość środków przeznaczonych na świadczenia pomocy materialnej jest zależna od dofinansowania z budżetu państwa.
 
§ 2.
 
Traci moc uchwała Nr XXVII/207/05 Rady Miejskiej w Radomyślu Wielkim z dnia 24 maja 2005 r. w tej sprawie.
 
§ 3.
 
Wykonanie uchwały powierza się Burmistrzowi Radomyśla Wielkiego.
§ 4.
 

Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Podkarpackiego i ma zastosowanie poczynając od 1 stycznia 2007 r.

Przewodniczący Rady Miejskiej Jan Miękoś
ilość odwiedzin: 93546 osób   ires bip | ideo main pagemain pagebackmain pageup