BIP - Biuletyn Informacji Publicznej
 
Uchwały Rady Miejskiej V kadencji (2006-2010)
Ustalenie trybu udzielania i rozliczania dotacji dla niepublicznych przedszkoli i szkół prowadzonych na terenie gminy
Uchwała NR XXXVII/277/2010
Rady Miejskiej w Radomyślu Wielkim
z dnia 28 czerwca 2010 r.
 
w sprawie: ustalenia trybu udzielania i rozliczania dotacji dla niepublicznych przedszkoli i szkół prowadzonych na terenie gminy Radomyśl Wielki przez osoby prawne i fizyczne
 
Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 15 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 z późn. zm.) i art.90 ust.1, ust.2a , ust.2b i ust.4 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz.2572 z późn. zm.) Rada Miejska w Radomyślu Wielkim uchwala, co następuje:
 
§ 1
Ilekroć w niniejszej uchwale jest mowa bez bliższego określenia o:
1) ustawie- należy przez to rozumieć ustawę z dnia 7 września 1991 roku o systemie oświaty (Dz.U. z 2004 roku Nr 256, poz.2572 z późn.zm.);
2) przedszkolach - należy przez to rozumieć niepubliczne przedszkola, w tym z oddziałami integracyjnymi oraz inne formy wychowania przedszkolnego, o których mowa w przepisach wydanych na podstawie art.14a ust.7 ustawy oraz oddziały przedszkolne w szkołach podstawowych, o których mowa w art.14 ust.3 ustawy, prowadzone na terenie Gminy Radomyśl Wielki przez osoby prawne i osoby fizyczne;
3) szkołach – należy przez to rozumieć niepubliczne szkoły podstawowe i gimnazja, w tym z oddziałami integracyjnymi , posiadające uprawnienia szkół publicznych, prowadzone na terenie Gminy Radomyśl Wielki przez osoby prawne i fizyczne;
4) uczniach – należy przez to rozumieć także słuchaczy i wychowanków;
5) osobie prowadzącej – należy przez to rozumieć osoby prawne i osoby fizyczne prowadzące niepubliczne przedszkola i szkoły na terenie Gminy Radomyśl Wielki
6) wydatkach bieżących – należy przez to rozumieć każdy wydatek nie stanowiący wydatku inwestycyjnego
 
§ 2
1. Niepubliczne przedszkola otrzymują dotacje na każdego ucznia w wysokości 95% ustalonych w budżecie gminy wydatków bieżących ponoszonych na jednego ucznia w przedszkolu publicznym, a w przypadku braku przedszkola publicznego na terenie gminy podstawą do ustalenia wysokości dotacji są wydatki bieżące ponoszone przez najbliższą gminę na prowadzenie przedszkola publicznego, z tym że na ucznia niepełnosprawnego w wysokości 100% kwoty przewidzianej na niepełnosprawnego ucznia przedszkola i oddziału przedszkolnego w części oświatowej subwencji ogólnej otrzymywanej przez gminę Radomyśl Wielki.
2. Szkoły o uprawnieniach szkół publicznych, w których realizowany jest obowiązek szkolny lub obowiązek nauki, otrzymują dotacje na każdego ucznia w wysokości 100% kwoty przewidzianej na jednego ucznia danego typu i rodzaju szkoły w części oświatowej subwencji ogólnej otrzymywanej przez gminę Radomyśl Wielki.
3. Osoby prowadzace niepubliczne inne formy wychowania przedszkolnego na każdego ucznia objętego tą formą wychowania przedszkolnego dotacje w wysokości 40 % ustalonych w budżecie gminy wydatków bieżących ponoszonych w przedszkolach publicznych lub najbliższej gminy, w przypadku ich braku na terenie gminy, w przeliczeniu na jednego ucznia, z tym że na ucznia niepełnosprawnego w wysokości 100 % kwoty przewidzianej na niepełnosprawnego ucznia przedszkola i oddziału przedszkolnego w części oświatowej subwencji ogólnej otrzymywanej prze gminę Radomyśl Wielki.
4. Dotacje udzielane z budżetu Gminy Radomyśl Wielki przyznawane są na dofinansowanie wydatków bieżących ponoszonych przez podmioty wymienione w ust.1,2 i 3 w zakresie kształcenia, wychowania i opieki, w tym profilaktyki społecznej.
 
§ 3
1. Dotacji udziela się na wniosek osoby prowadzącej przedszkole ,szkołę lub inną formę wychowania przedszkolnego złożony do Urzędu Miejskiego w Radomyślu Wielkim do dnia 30 września roku poprzedzającego rok, na który ma być udzielona dotacja wg wzoru.
2. Wzór wniosku stanowi Załącznik Nr 1 do niniejszej uchwały.
 
§ 4
1. Kwotę należnej dotacji w danym miesiącu wylicza się na podstawie comiesięcznej informacji o faktycznej liczbie uczniów przedszkola i szkoły
2. Podmioty o których mowa w §1 sporządzają i przekazują do Urzędu Miejskiego w Radomyślu Wielkim do 5 dnia każdego miesiąca informację o faktycznej liczbie uczniów, sporządzonej na podstawie dokumentacji przebiegu nauczania, działalności wychowawczej i opiekuńczej odpowiedniej dla danego typu i rodzaju szkoły, przedszkola według stanu na pierwszy dzień każdego miesiąca, według wzoru.
3. Wzór informacji stanowi Załącznik Nr 2 do niniejszej uchwały.
 
§ 5
Dotacje przekazywane są w 12 transzach miesięcznych w terminie do 10 dnia każdego miesiąca na wskazany rachunek bankowy.
 
§ 6
1. Kwoty dotacji udzielonych w danym roku budżetowym podlegają rocznemu rozliczeniu w terminie do 15 stycznia następnego roku budżetowego , na formularzu stanowiącym Załącznik Nr 3 do niniejszej uchwały.
2. Dotacje pobrane w nadmiernej wysokości lub wykorzystane niezgodnie z przeznaczeniem podlegają zwrotowi do budżetu Gminy Radomyśl Wielki w trybie i terminach określonych w ustawie o finansach publicznych
 
§ 7
1. Organ dotujący sprawuje kontrolę prawidłowości wykorzystania udzielonej dotacji oraz zgodności ze stanem faktycznym liczby uczniów wykazywanych w comiesięcznych informacjach.
2. Kontrola może być przeprowadzona w trakcie wydatkowania dotacji oraz po jej wykorzystaniu.
3. Kontroli dokonują osoby upoważnione przez Burmistrza Radomyśla Wielkiego.
4. Upoważnienie do przeprowadzenia kontroli zwiera:
a) oznaczenie organu, datę i miejsce wystawienia,
b) imię i nazwisko kontrolującego,
c) oznaczenie kontrolowanego,
d) określenie zakresu kontroli,
e) datę rozpoczęcia i przewidywany termin zakończenia kontroli,
f) podpis osoby udzielającej upoważnienia, z podaniem zajmowanego stanowiska lub funkcji.
5. W toku postępowania kontrolnego, kontrolujący dokonuje ustalenia faktycznego w zakresie objętym kontrolą na podstawie przedłożonych dokumentów, pisemnych wyjaśnień i zaświadczeń.
 
§ 8
1. Przebieg kontroli kontrolujący dokumentuje w protokole.
2. Protokół z kontroli zawiera w szczególności:
a) wskazanie kontrolowanego;
b) wskazanie osób kontrolujących;
c) określenie przedmiotu i zakresu kontroli;
d) określenie miejsca i czasu przeprowadzenia kontroli;
e) opis dokonanych ustaleń faktycznych, w tym ustalonych nieprawidłowości z uwzględnieniem ich zakresu i skutków;
f) pouczenie o prawie złożenia zastrzeżeń lub wyjaśnień do protokołu a także odmowy jego podpisania;
g) podpisy kontrolujących i kontrolowanych oraz datę i miejsce podpisania protokołu.
3. Protokół jest sporządzany w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach. Jeden egzemplarz protokołu kontrolujący doręcza kontrolowanemu.
4. Protokół podpisują kontrolujący i kontrolowany, w terminie 14 dni od daty jego otrzymania lub niezwłocznie po jego uzupełnieniu lub zmianie, o którym mowa w ust. 6
5. Kontrolowany, który nie zgadza się z ustaleniami protokołu, może w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia przedstawić zastrzeżenia lub wyjaśnienia.
6. Kontrolujący jest obowiązany rozpatrzyć wniesione zastrzeżenia i w terminie 14 dni od dnia ich otrzymania zawiadomić kontrolowanego o sposobie ich załatwienia, wskazując w szczegółowości, które zastrzeżenia nie zostały uwzględnione wraz z uzasadnieniem faktycznym i prawnym. W przypadku stwierdzenia zasadności zastrzeżeń kontrolujący dokonuje zmiany lub uzupełnienia protokołu kontroli.
7. W przypadku nie złożenia wyjaśnień lub zastrzeżeń w terminie określonym w ust. 4, przyjmuje się, że kontrolowany nie kwestionuje ustaleń kontroli.
8. Kontrola zostaje zakończona w dniu doręczenia protokołu kontroli.
 
§ 9
1. W terminie 30 dni od dnia podpisania protokołu kontroli przez kontrolowanego, kontrolujący sporządza wystąpienie pokontrolne kierowane do kontrolowanego zawierające ocenę kontrolowanej działalności, a w razie stwierdzenia nieprawidłowości, zalecenia pokontrolne.
2. Kontrolowany, w terminie określonym w wystąpieniu pokontrolnym jest zobowiązany do zawiadomienia kontrolującego o sposobie realizacji zaleceń pokontrolnych i wykorzystania uwag zawartych w wystąpieniu pokontrolnym.
 
§ 10
Traci moc uchwała Nr XIV/123/2000 Rady Miejskiej w Radomyślu Wielkim z dnia 29 lutego 2000 roku w sprawie: ustalenia szczegółowych zasad udzielania przez Gminę dotacji dla niepublicznych placówek oświatowych
 
§ 11
Wykonanie uchwały powierza się Burmistrzowi Radomyśla Wielkiego.
 
§ 12
Uchwała podlega ogłoszeniu w Dzienniku Urzędowym Województwa Podkarpackiego i wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia jej ogłoszenia.
Pliki do pobrania
Przewodniczący Rady Jan Miękoś
ilość odwiedzin: 93546 osób   ires bip | ideo main pagemain pagebackmain pageup