BIP - Biuletyn Informacji Publicznej
 
Uchwały Rady Miejskiej V kadencji (2006-2010)
Przyjęcie Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałaniu Narkomani na 2007r.
Uchwała Nr IV/27/07
Rady Miejskiej w Radomyślu Wielkim
z dnia 23 lutego 2007 r.
 
 
w sprawie przyjęcia Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii na 2007 r.
 
 
Na podstawie art. 18 ust.1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym   (Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz.1591 z późn. zm.), art.4 1 ust. 2 ustawy z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (Dz. U. z 2002 r. Nr 147, poz.1231 z p. zm.), art. 10 ustawy z dnia 29 lipca 2005 roku o przeciwdziałaniu narkomanii (Dz. U Nr 179, poz. 1485) i art. 6 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie (Dz. U. Nr 180, poz. 1493) - Rada Miejska w Radomyślu Wielkim uchwala, co następuje:
 
§ 1.
Przyjmuje się Gminny Program Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz przeciwdziałania narkomanii na 2007 rok, w brzmieniu załącznika do uchwały.
 
§ 2.
Wykonanie uchwały powierza się Burmistrzowi Radomyśla Wielkiego.
 
§ 3.
Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia. 
 
 
 
 
 

 
Załącznik do uchwały Nr IV/27/07
Rady Miejskiej w Radomyślu Wielkim
z dnia 23 lutego 2007 r.
 
 
 
GMINNY PROGRAM
PROFILAKTYKI I ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW ALKOHOLOWYCH oraz PRZECIWDZIAŁANIA NARKOMANII na 2007 r.
 
I. Cel programu i metody działania.
 
 
1.Głównym celem programu jest:
- ograniczenie spożywania alkoholu przez mieszkańców gminy a  szczególnie przez młodzież, 
-zapobieganie degradacji osób uzależnionych od alkoholu i ich rodzin,
-zapobieganie powstawaniu nowych problemów uzależnień oraz zmniejszenie rozmiarów problemów już istniejących,
-zmniejszenie szkód społecznych powstałych na skutek spożywania alkoholu,
-zwiększenie wiedzy młodzieży i dorosłych na temat choroby alkoholowej, narkomanii i innych uzależnień
- zmiana postaw społecznych i zachowań mieszkańców oraz instytucji wobec problemu uzależnień,
- zapobieganie przemocy domowej i przemocy rówieśniczej w szkołach.
 
2.Metody działania:
- propagowanie trzeźwego i zdrowego stylu życia szczególnie wśród dzieci i młodzieży ,
- uświadamianie zagrożeń jakie niesie spożywanie alkoholu i innych substancji psychoaktywnych,
- zapewnienie dostępu do informacji o uzależnieniach oraz możliwościach korzystania z pomocy dla osób dotkniętych uzależnieniem i przemocą,
-uświadamianie sprzedawcom alkoholu skutków podawania alkoholu nieletnim,
-podnoszenie świadomości przyszłych kierowców odnośnie zagrożeń prowadzenia samochodów po spożyciu alkoholu,
-wspieranie lekarzy w stosowaniu metod wczesnej diagnozy i krótkiej interwencji.
 
 
    II. Zadania Programu
 
1.Zwiększenie dostępności pomocy terapeutycznej i rehabilitacyjnej dla osób uzależnionych od alkoholu, narkotyków i osób zagrożonych uzależnieniem.
 
1/ Prenumerata czasopism, zakup książek, broszur i plakatów o tematyce uzależnień                i promocji zdrowia dla   jednostek organizacyjnych gminy, policji, zakładów opieki zdrowotnej i innych podmiotów z terenu gminy, które w ramach własnej działalności prowadzą lub mogą prowadzić działalność profilaktyczną.
2/Finansowanie szkoleń dla nauczycieli , pracowników służby zdrowia, gminnego ośrodka pomocy społecznej i policji z terenu gminy w zakresie pogłębiania wiedzy                           

o uzależnieniach, profilaktyce i sposobach pomocy osobom uzależnionym, wpółuzależnionym oraz dotkniętym przemocą.
3/Współpraca z placówkami profilaktyki i terapii uzależnień.
4/Prowadzenie działalności Gminnego Punktu Konsultacyjnego dla osób uzależnionych od alkoholu, narkotyków i ich rodzin oraz ofiar przemocy.
 
2.Udzielanie rodzinom, w których występują problemy alkoholowe i narkomania, pomocy psychospołecznej i prawnej a w szczególności ochrony przed przemocą
   w rodzinie.
 
1/Zapewnienie dostępu do terapeuty i psychologa w ramach działalności Gminnego Punktu Konsultacyjnego dla osób uzależnionych od alkoholu, narkotyków i ich rodzin oraz ofiar przemocy.
2/Zapewnienie współpracy terapeuty z grupą anonimowych alkoholików, w razie potrzeby prowadzenie zajęć psychoedukacyjnych dla osób współuzależnionych.
3/Pokrywanie niezbędnych kosztów związanych   z leczeniem i terapią osób uzależnionych.
4/Pokrywanie kosztów wydania opinii lekarskiej o uzależnieniu oraz opinii prawnej.
5/Prowadzenie rozmów interwencyjno –motywujących z osobami uzależnionymi przez Zespół Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.
6/Budowanie lokalnego systemu pomocy dzieciom i rodzinom z problemem alkoholowym, narkomanii oraz ofiarom przemocy domowej.
7/Organizowanie świetlic socjoterapeutycznych i opiekuńczo - wychowawczych dla dzieci                    i młodzieży.
8/Motywowanie lekarzy pierwszego kontaktu z terenu gminy do wykonywania badań przesiewowych dotyczących problemów alkoholowych i podejmowania interwencji               w stosunku do osób z podejrzeniem uzależnienia.
 
3.Prowadzenie profilaktycznej działalności informacyjnej i edukacyjnej w zakresie rozwiązywania problemów alkoholowych, i przeciwdziałania narkomanii, w szczególności dla dzieci i młodzieży, w tym prowadzenie pozalekcyjnych zajęć sportowych dla uczniów, a także działań na rzecz dożywiania dzieci uczestniczących w pozalekcyjnych programach opiekuńczo-wychowawczych i socjoterapeutycznych.
 
1/Realizacja profilaktycznych programów i spektakli o tematyce uzależnień dla dzieci, młodzieży oraz    rodziców .
2/Organizowanie czasu wolnego oraz wypoczynku dla dzieci i młodzieży w postaci zimowisk, wycieczek, obozów i półkolonii z programem profilaktycznym i finansowanie lub dofinansowanie tych form wypoczynku.
3/Finansowanie zajęć pozalekcyjnych i kółek zainteresowań dla dzieci i młodzieży szkół podstawowych i gimnazjum, dożywianie dzieci uczestniczących w pozalekcyjnych programach opiekuńczo- wychowawczych i socjoterapeutycznych oraz dzieci szkolnych z rodzin patologicznych.
4/Wspieranie działań promujących zdrowy styl życia w tym zajęć sportowych i nauki pływania dla dzieci i młodzieży szkół podstawowych, gimnazjum i szkół średnich.
5/Promowanie zdrowego odżywiania wśród dzieci, młodzieży i dorosłych.
6/Organizowanie zajęć i turniejów sportowych dla młodzieży w tym dla młodzieży zrzeszonej w klubach sportowych na terenie gminy i zakup drobnego sprzętu   do prowadzenia zajęć oraz nagród za udział we współzawodnictwie. 
7/Prowadzenie zajęć opiekuńczo-wychowawczych w tym sportowych dla młodzieży w godzinach popołudniowo – wieczorowych z inicjatywy społeczności lokalnych oraz zakup drobnego sprzętu sportowego do prowadzenia tych zajęć.
8/Realizacja zadań wynikających z przystąpienia gminy do ogólnopolskich kampanii profilaktycznych w tym zorganizowanie imprezy gminnej dla młodzieży szkolnej.
9/Współpraca z ośrodkami szkolenia kierowców w zakresie włączania do programów szkolenia problematyki alkoholowej w tym dystrybucja materiałów edukacyjno - informacyjnych.
 10/Podejmowanie działań zmierzających do zachowania trzeźwości podczas imprez sportowych oraz imprez gminnych i ponadlokalnych .
 
4.Wspomaganie działalności instytucji , stowarzyszeń, organizacji pozarządowych i osób fizycznych, służącej rozwiązywaniu problemów alkoholowych i narkomanii.
 
1/Wspieranie działań Kościoła i innych instytucji oraz jednostek organizacyjnych gminy w organizowaniu różnego rodzaju form działalności profilaktycznej a w szczególności działań mówiących o wzajemnym szacunku, tolerancji i pomocy osobom niepełnosprawnym, dotkniętym uzależnieniem i przemocą domową
2/Powierzanie realizacji zadań z zakresu Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii organizacjom pozarządowym, stowarzyszeniom i wolontariuszom.
 
5.Podejmowanie interwencji w związku z naruszeniem przepisów dotyczących reklamy i promocji napojów alkoholowych oraz zakazu sprzedaży i podawania napojów alkoholowych szczególnie osobom nieletnim.
 
1/Podejmowanie interwencji w stosunku do osób , do których wystąpi podejrzenie o sprzedaż i podawanie napojów alkoholowych osobom nieletnim oraz podejmowanie działań kontrolnych w tym zakresie.
2/Przeprowadzenie szkolenia właścicieli punktów sprzedaży napojów alkoholowych.
3/Opiniowanie przez Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, wniosków o wydanie zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych w zakresie zgodności lokalizacji punktu sprzedaży z zasadami usytuowania ustalonymi przez Radę Miejską.
 
6.Pomoc społeczna osobom uzależnionym i rodzinom osób uzależnionych dotkniętym ubóstwem i wykluczeniem społecznym i integrowanie ze środowiskiem lokalnym tych osób z wykorzystaniem pracy socjalnej i kontraktu socjalnego.
 
 
   III. Zasady wynagradzania członków Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.
 
Za udział w posiedzeniu lub pracę w zespole, członek Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych otrzymuje wynagrodzenie w wysokości 3% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia ustalonego przez GUS .
Podstawą do wypłaty wynagrodzenia jest podpis złożony na liście obecności .
Przewodniczący Rady Miejskiej Jan Miękoś
ilość odwiedzin: 93546 osób   ires bip | ideo main pagemain pagebackmain pageup